2012 yılında ilk uydunun yörüngeye çıkarılması için devlet bütçe

2011-11-21 19:15:00

           


 

2012 yılında ilk uydunun yörüngeye çıkarılması için devlet bütçesinden ayrılan bütçe arttırılacak.
 
 
Azerbaycan'ın ilk telekommuniksiya uydusu "Azerspace" in yörüngeye çıkarılması, onun yönetimi ve istismarının planlaşdırılmasına 2012 yılının devlet bütçesinden 3,6 milyon lira ayırmak planlanıyor. Bu konuda parlamento komitelerinde ele alınan devlet bütçesinin gelecek yıl üzere projesinde denir.
 
"2011 yılında yıla göre giderler 75,3 oranında veya 1,5 milyon lira artacak", - 2012 yılı devlet bütçesi projesinde denir. Malzeme "Azərkosmos" ASC 'ye ayrılacak. İlk uydunun 2012 yılının sonunda yörüngeye çıkarılacağı bekleniyor.
 
"Azerspace" uydusunun üreticisi olarak ABD'nin "Orbital Sciences Corporation" şirketi görev yapacaktır. Uydu Malezya'nın uydu operatörü MEASAT şirketinden kiraya alınan 46 derece Doğu boylamı orbital konumunda yerleşecek.
 
Bu gün Azerbaycan ülkenin ilk telekomünikasyon uydusu olan "Azərspace" in kaynağı finansmanı üzere kredi anlaşması imzaladı. Tutarı 116,6 milyon dolar olan kredi Azerbaycan'a "US Ex-Im" bankanın garantisi ile Fransa'nın "BNP Paribas" bankası tarafından ayrıldı. "Azerspace" uydusunun genel üretim değeri 120 milyon dolar, bunun yüzde 15'i ise devlet bütçesinin sermayesi hesabına ödenecek.
 
"Azerspace" uydusunun sürüm değeri 94 milyon lira oluşturmaktadır ki, bunun 85'i kredi olarak Azerbaycan'a ayrılacak. Malzemenin kalan yüzde 15'i ise devlet bütçesinin sermayesi hesabına ödenecek.
 
Azerbaycan hükümeti 80 milyon dolar hacminde kredi açılan bağlı Fransa'nın "Sosiete Generale" ve SMBC bankaları ile görüşmeler yapıyor, kredi zəmanətçisi kısmında ise COFASE ihraç-kredi ajansı çıkış yapabilir.
 
 
 
 
 

0
0
0
Yorum Yaz