Digiturk'te 'şike operasyonu' paniği !!!

2011-07-06 03:20:00

               


Fenerbahçe’nin Süper Lig’den Bank Asya 1. Lig’e düşürülmesi durumunda maç yayını gelirlerinin de düşmesi bekleniyor

Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF) geçen yıl yapılan ve Süper Lig karşılaşmalarının 2014’e kadar dört sezonu kapsayacak maç yayın ihalesini yıllık 321 milyon dolarla Çukurova Grubu’na bağlı Digitürk almıştı. Yüzde 18’lik KDV, yüzde 10’luk Federasyon payı eklenince Digitürk’ün kasasından yıllık 410 milyon dolar çıkacak. Digitürk’ün A tipi paketi, TFF Süper Lig müsabakalarında her hafta en az 4 adedini canlı olarak yayınlamayı içeriyor. Bank Asya 1. Lig, B paketi olarak 40.2 milyon dolara TRT, mobil maç yayını C paketi ise 13.5 milyon dolara Türk Telekom’da bulunuyor.

A, B ve C paketlerindeki naklen yayınlarda aslan payını ise futbol kulüpleri alıyor. A, B ve C paketlerindeki rakamın yüzde 11’i daha önce Turkcell Süper Lig’de şampiyon olan takımlara, şampiyonluk sayılarına göre dağıtılıyor.

Buna göre, Fenerbahçe ve Galatasaray 13.2 milyon, Beşiktaş 10.1 milyon dolar, Trabzonspor ise 4.6 milyon dolar gelir elde ediyor. Meblağın yüzde 35’i 18 Süper Lig kulübüne eşit dağıtılıyor. Yani her kulüp 7.2 milyon dolar alıyor. Toplam tutarın yüzde 45’i (168.6 milyon dolar) puan performansına göre paylaştırılıyor. Toplam rakamın yüzde 9’u da ilk 6 sıradaki takımlara (her takım 5.6 milyon dolar alacak) veriliyor.

Milliyet'in haberine göre, Fenerbahçe’nin Süper Lig’den Bank Asya 1. Lig’e düşmesi durumunda, maç gelirlerinin düşmesi bekleniyor. Fenerbahçe’nin 1 Haziran 2010-28 Şubat 2011 tarihleri arasındaki gelirlerinin yüzde 58’ini oluşturan 37.1 milyon TL naklen yayından geldi.

OPERASYONU İZLİYORLAR
Bu arada, Futbolda şike iddialarına yönelik olarak Fenerbahçe Spor Kulübü’ne yönelik yapılan soruşturma nedeniyle, şu anda Digitürk ihalesinin ne olacağı da merak konusu.
Türk futbolunun marka değerine ağır bir darbe olarak nitelendirilen operasyonun sonuçlarını yayıncı kuruluş Digitürk’ün de dikkatle izlediği öğrenildi.

Geçen sezon başı yapılan ihale ile süper ligin yayın haklarını yıllık 321 milyon dolar gibi rekor bir rakama satın alan Digitürk’ün, aralarında Fenerbahçe’nin de buluduğu bazı takımların küme düşürülmesi halinde Futbol Federasyonu ile temasa geçerek yayın sözleşmesinin gözden geçirilmesini isteyeceği ileri sürüldü. Sektör uzmanları, şu anda bu konuda yorum yapmak için erken olduğunu söyledi.

'BU GELİŞMELER MARKA DEĞERİNE ZARAR VERİYOR'
Futbol dünyasını sarsan şike operasyonu hakkında Digiturk Genel Müdürü Ertan Özerdem, bu tür olayların Süper Lig’in marka değerini olumsuz olarak etkilediğini belirtti. Konuyla ilgili olarak soruşturmanın devam ettiğini, şu anda herhangi bir yorum yapmak istemediğini söyleyen Özerdem, “Çarşamba gününe kadar her şeyin belli olacağını öngörüyoruz. Bunun öncesinde soruşturma tamamlanana kadar cevap vermeyi düşünmüyoruz” dedi.

Özerdem, şike olmasa dahi bu tür gelişmelerin ‘marka değerine’ zarar verip vermediği hakkındaki sorumuzu, “Orası muhakkak, tabii ki ligin marka değerine zarar veriyor” şeklinde yanıtladı. 14 Ocak 2010 tarihinde Digiturk 4 yıllığına 1 milyar 968 milyon dolar bedelle naklen yayın ihalesini kazanmıştı. İhale sonucunda Digiturk ligin marka değerini yükseltmek için çalışmalara başlamıştı.

YAKLAŞIK 400 BİN FENERLİ’NİN LİG TV’Sİ VAR
Türkiye’de 2.3 milyon olan Digiturk abonelerinin yarısının Lig TV abonesi olduğu sanılıyor. Bunun üçte birinin Fenerbahçe olduğu hesaplanırsa 400 bin FB taraftarının Lig TV üyeliğinin bulunduğu hesaplanıyor..

 

KAYNAK:  HABERTÜRK

 

 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz