Euronews'te Türkçe yayın hazırlığı

2009-03-23 16:02:00

         

Avrupa Birliği'nin (AB) haber kanalı Euronews, TRT ile işbirliği yaparak 2010'dan itibaren Türkçe yayınlara başlayacak.

Alınan bilgiye göre, Euronews ile TRT arasında Türkçe yayınlar konusunda bir anlaşma imzalandı. Buna göre, 8 dilde yayın yapan Euronews, 2010'dan itibaren Türkçe yayınlara da geçecek.

Kafkaslar, Orta Asya ve Avrupa'da yaşayan Türk nüfusu hedef alacak Türkçe yayınlar için Euronews'in Fransa'nın Lyon kentindeki merkezine TRT'den 20 gazeteci gönderilecek. Gazeteciler burada Türkiye'den gelen haberleri derleyecek. Bunun yanı sıra Türkçe yayında Türkiye hakkında özel programlar da yer alacak. Ayrıca, TRT de Euronews'ten gelen haberi kullanacak.

TRT yetkilileri, AB'de Türkiye hakkında zaman zaman yanlış ve eksik haberlere rastlandığına dikkati çekerek, bu ortaklık sayesinde Avrupa'nın en çok izlenen kanalında Türkiye hakkında doğru ve gerçek bilgilere ulaşılabileceğini belirtti.

-''BÜTÜN DÜNYAYA ULAŞMAYI HEDEFLİYORUZ''-

Amerika'nın Sesi Radyosu'nun internet sitesinde yer alan habere göre, Euronews Genel Müdürü Philippe Cayla, ''Türkçe yayınların Euronews'i dünya markasına dönüştürme hedefinin önemli bir parçası olduğunu'' açıkladı.

Cayla, ''Avrupa'da en çok izlenen haber kanalı olduk ve CNN ve BBC'yi geride bıraktık. Üstelik çok dilli bir kanal olduğumuz için herkese kendi diliyle ulaşma şansımız var. Avrupa değerlerinin sembolüyüz. Bu bağlamda bütün dünyaya ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye, bu yolda attığımız son adım'' dedi.

Euronews'in Türkçe hedefi için 5 yıldır Türkiye'ye gelip gittiğini anlatan Cayla, Avrupa Parlamentosu ile Avrupa Komisyonu'nun bu karar için kendisini kutladığını dile getirdi.

Cayla, bu kararın her iki taraf için de çok önemli getirileri olacağını ifade ederek, ''Türkiye'nin AB'den önce Euronews ailesine katılmasının politik bir mesaj olarak algılanıp algılanamayacağı yönündeki soruya'' şu yanıtı verdi:

''Elbette politik bir mesaj olarak algılanabilir. Ayrıca, bu yönü, bizim Türkiye'yi ikna etmek için kullandığımız tezlerden birisiydi. 'Belki AB'ye girmeniz vakit alacak ama Euronews size açık, girme hakkınız var, üstelik girme kararı da size ait' dedik. Türkiye Avrupa Yayın Birliği üyesi 56 ülkeden birisi olduğu için bizim Türkçe yayın yapma hakkımız vardı ve Türkiye de bu mesajı değerlendirerek katıldı. Sonuç çok iyi olacak.

Bence bu herkes için iyi bir karar. TRT çok önemli bir adım attı. Düşünün, dünyada 36 uydumuz var ve tüm dünyadaki Türkler Euronews'i Türkçe olarak dinleyecekler. Bunu çok önemli buluyorum.''

2010'da Türkçe'nin de katılımıyla 9 dilde, 142 ülkede 253 milyon izleyiciye ulaşacak Euronews, halen Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve Rusça yayın yapıyor.


KAYNAK: 
SamanyoluHaber.Com


0
0
0
Yorum Yaz