RTÜK İNTERNET TELEVİZYONCULUĞU İÇİN KOLLARI SIVADI

2009-01-26 18:09:00

                            xbfeor1wfdg9m0iy0fzz.jpg

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), internet üzerinden televizyon yayıncılığı yapılması anlamına gelen IPTV (İnternet Protocol Television) için düğmeye bastı.


RTÜK, internet televizyonculuğu yapmak isteyenlerin gerekli şartları sağlamaları halinde test ve deneme yayınlarına başlamaları için izin verecek.


‘Test ve Deneme Amacıyla Yayıncılık Altyapısı Kurulması ve Kullanılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği’ne göre IPTV yayını yapmak isteyenler, RTÜK’e izin başvurusunda bulunacak.

 

Yayıncılar, başvuru şartlarını sağladıktan sonra üst kuruldan 1 yıl süre ile test ve deneme yayını yapmak için izin alabilecek.


Zaman gazetesinin haberine göre IPTV kanalları, 3984 sayılı RTÜK Kanunu’nda belirlenen yayıncılık ilkelerine tabi olacak. Normal yayındaki televizyon kuruluşları gibi izlenecekler.
 

Kanun ve ilgili mevzuata uyulmaması durumunda izin iptal edilebilecek. Televizyon sahibi hakkında idari ve yasal işlem uygulanabilecek. İnternet üzerinden televizyon uygulaması, ABD ve Japonya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde de kullanılmaya başlandı.


IPTV nedir?


IPTV, internetin imkanları ile televizyon yayınlarını birleştiren yeni bir sistem. Söz konusu platform, seyirciye, normal yayınları seyretmenin yanında yayınları kaydetme, istediği zaman istediği programı izleme gibi imkanlar da veriyor. Sistem sadece televizyon yayını değil, istenilen şehirler ve ülkeler hakkında sıcak haberlerin takibi, video klip ve spor programlarının izlenmesi gibi hizmetler de sunuyor.


KAYNAK:  Evrensel


0
0
0
Yorum Yaz