TRT Çocuk Kanalı yayına başladı

2008-11-01 20:10:00

                         img529/2680/logofy2.png

TRT'nin çocuk kanalı TRT Çocuk, düzenlenen törenin ardından yayına başladı.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın törendeki konuşmasında, "Artık çocukların her zaman korunması, klasik dönemlerden oldukça farklı. Bir kanala tedbir alırsınız ama 50 kanal varsa ne yapacaksınız? O bakımdan sigortayı çocuklarımızın kafasına koymamız lazım" dedi.


TRT'nin yeni kanalı TRT Çocuk'un açılışı Ulus Kuruçeşme Stüdyoları'ndaki kokteyl ile gerçekleştirildi. Kanalın açılış törenine Devlet Bakanı Mehmet Aydın, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ile çok sayıda çocuk ailesi ile birlikte katıldı. Törene torunuyla birlikte katılan Bakan Aydın yaptığı konuşmada, kanalın açılmasından dolayı duyduğunu memnuniyeti ifade ederek, "Son derece hayırlı bir işin başlangıç anı bu. Ama aynı zamanda TRT çalışanlarına hepinize büyük sorumluluk getiren bir hadise ve yenilik bu. Çocuk dünyası bilimle çok ilerlememize rağmen hala bilinmeyeni çok olan bir dünya. Çocuk psikolojisi kolay anlaşılan bir psikoloji değildir. O bakımdan meydan okuyan hali var bu programın. Zorlukları var. Bu zorluklar bizi yıldırsın diye söylemiyorum. Tam tersine büyük bir titizlik içerisinde hareket edelim diye söylüyorum. Her şeyden önce programın önemli bir çerçevesinin çocukların kendisi değil, yetişkinler hazırlıyor. Yetişkinler çokta iyi bilmediği bir alanda çok önemli adımlar atıyorlar" dedi.


Bakan Aydın, kanalda büyük oranda çocuk programlarının ağırlıklı olarak yer alacağını belirterek, "Çocuklar aktif olarak rol alacaklar. Çocuk haberleri olacak, birlikte programlar tasarlanacak. Yani bu hem gerçekten diyalog ve danışma için çok önemli bir deneyim olacak. Ama aynı zamanda hep demokrasi diyoruz ya birlikte oturup, birlikte düşünme ve karar vermenin çok genç yaşta öğrenilme imkanına da açacak bu. Umuyorum ki aynı durum aile içinde de devam edecek. Orada da çocuklarımız düşüncelerini, duygularını daha açıkça söyleme imkanı bulacaklar. Belki de bu programlar ailelere de yardımcı olacak. Çünkü zor bir dünyada yaşıyoruz, küresel kentte yaşıyoruz" diye konuştu. Artık çocukların her zaman korunmasının klasik dönemlerden oldukça farklı olduğunun altını çizen Devlet Bakanı Mehmet Aydın, "Bir kanala tedbir alırsınız ama 50 kanal varsa ne yapacaksınız? O bakımdan sigortayı çocuklarımızın kafasına koymamız lazım. Kendilerini koruma sigortasını onların gönüllerine, gönüllü olarak koymamız lazım. Onların ilerdeki yaşlarda kendi hayatlarında güzeli çirkinden, iyiyi kötü olmayandan ayırabilmeyi kendisini düşünerek yollarını açsınlar. En büyük sıkıntımız şudur: dünya küreselleşmeyle birlikte aynı zamanda çoğunlaştı. Bugün çoğul bir Türkiye de yaşıyoruz. Herkesin duyguları ve düşünceleri aynı olmuyor. Ama bütün çeşitliliği gerçekten bir çerçeve içinde düşünerek değerlendirmeliyiz. Bugün yayın konusunda bizim en büyük sıkıntımız hala duru, akıcı, güzel, kökleşmiş Türkçe'mizdir. Dolayısıyla çocuklarımızın Türkçe'ye en iyi şekilde ulaşması için yardımcı olacağız" şeklinde konuştu.


TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise artık TRT'nin birde çocuk kanalı olduğunu belirterek, "Çok kısa bir süre içerisinde böyle bir kanal olgunlaştı ve huzurlarınıza geldi. Yaklaşık bir haftadır deneme yayını yapıyoruz. İyi bir izlenme oranı aldık. Bu kanal sabah 07.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında yayın yapacak" dedi.
Bir süredir deneme yayını yapan TRT Çocuk kanalı, sabah saat 07:00 ile akşam 21:00 saatleri arasında TRT 4'ten yayın yapacak. Kanal, gündüz 0-14 yaş aralığındaki çocuklara hizmet ederken, akşam da 15-24 yaş aralığındaki gençlere yönelik yayın yapacak.


kaynak:
  (İHA)


0
0
0
Yorum Yaz