TRT çocukları dinledi: TRT Çocuk yayında

2008-11-01 20:21:00

                         img529/2680/logofy2.png

TRT'nin çocuk kanalı ''TRT Çocuk'', yayın hayatına başladı. İsmini düzenlenen anketle çocuklardan alan yeni televizyon, 07.00-21.00 saatleri arasında TRT4 frekansı üzerinden yayın yapacak. 

''Kanalın ismini çocuklara koydurduk. Logoyu çocuklara seçtirdik. Dolayısıyla bu kanal çocukların kanalı." diyen TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, göreve geldiğinden bu yana en fazla üzerinde durduğu projenin TRT ÇOCUK olduğunu kaydetti.


Yaklaşık bir haftadır deneme yayını yapan TRT Çocuk'un, yayına başlaması, kanalın yönetim kurulu üyeleri, çalışanları ve birçok davetlinin katıldığı bir törenle kutlandı. TRT Ulus Kuruçeşme Stüdyolarının bahçesinde yapılan kokteyle, TRT Genel Müdürü Şahin, Türk Telekom Genel Müdür Paul Doany, TRT Çocuk Genel Koordinatörü Can Soysal ile birlikte başta çocuklar olmak üzere birçok davetli katıldı.


TRT Çocuk'un yerli yapımlara ağırlık veren yanıyla diğer çocuk kanallarından ayrıldığını ifade eden TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, kanalın gündüz kuşağında 0-14 yaş grubuna, akşam kuşağında 15-24 yaş arası çocuk ve gençlere yönelik olacağını belirtti. Kanalda ilk başta yüzde 40 yerli programların yayınlanacağını aktaran Şahin bu oranı kısa zamanda arttırmayı hedeflediklerini aktardı. Şahin, TRT yönetimi olarak, bu projeyi çok önemsediklerini vurguladı.


Şahin, ayrıca günlük 14 saatin ardından TRT 4 frekansında gelen talep üzerine, müzik ve belgesel yayını yapacaklarını sözlerine ekledi.


"DENEYİMLİ YAZAR ÇİZER VE PEDAGOGLAR EKİBE KATILIYOR"


Karasal yayınla Türkiye'nin her yerine ulaşan yerli ilk çocuk televizyonu olan kanalın Genel Koordinatörü Can Soysal ise, farklı yaş gruplarına hitap eden programlar hazırladıklarını ifade etti. Çocukların eğitimine katkıda bulunmayı hedeflediklerini dile getiren Soysal, özellikle çocukların kendilerini ifade etmelerine, kendilerine güvenmelerini arttıracak yerli yapımlar üzerinde durduklarını söyledi. Gerçek bir çocuk kanalı olmaya aday olduklarını dile getiren Soysal, ailelerin de izleyebileceği dramalar da yayınlayacaklarını kaydetti.


TRT ÇOCUK DERGİSİ VE SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ GELİYOR

TRT'nin çocuk yayınlarında çalışan deneyimli bir ekibinin hali hazırda bulunduğunu, bu ekiple yola çıktıklarını anlatan Soysal, Türkiye'de alanında tanınan yazar,çizer, danışman ve pedagogları yavaş yavaş ekibe eklediklerini ifade etti. Soysal, "Yakın zamanda proje içinde TRT Çocuk'un bir dergisi de olacak. Sosyal sorumluluk projeleriyle programları birleştireceğiz." diye konuştu.KAYNAK: 
(CİHAN)


  

0
0
0
Yorum Yaz