TRT MÜZİK KANALI NİSAN SONUNDA BAŞLIYOR...

2009-03-14 19:06:00

                       img254/1755/74967960fd6.gif

TRT yeni kanalında bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmayan arşiv görüntüleri ve birbirinden orijinal program taslaklarıyla izleyicileri şaşırtmaya hazırlanıyor.

TRT Çocuk' ve 'TRT Şeş' gibi kanallarla toplumun her kesiminden takdir toplayan TRT, nisan sonunda 'TRT Müzik'i izleyiciyle buluşturmayı planlıyor.

Bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmayan arşiv görüntüleri, yeni stüdyolar, yayın akışı ve birbirinden orijinal program taslaklarıyla izleyicileri şaşırtmaya hazırlanan kanalın genel koordinatörü Süleyman Bektaş ve yardımcısı Necati Göksel, önemli bir noktaya dikkat çekiyor: "Eskiden sanatçıların TRT'ye ilgisi azdı. Araya hatırı sayılır kişiler koyup ekrana çağırıyorduk. Ama şimdi onlar TRT'ye gelmek istiyor. Ajda Pekkan, Sertab Erener gibi isimler bize günler öncesinden program teklifinde bulundular." Türk sanat ve Türk halk müziği ağırlıkta olmak üzere her türlü etnik ve popüler müziğin yer alacağı kanalın çıtası belirlenmiş durumda. Yani her önüne gelen klibini yayınlatamayacak. İsimler konusunda ser verip sır vermeseler de 'Henüz görüşmedik, ama olacak' dedikleri Sezen Aksu, Emel Sayın, Candan Erçetin, Sertab Erener, Tarkan, Fatih Erkoç, Funda Arar, Ahmet Özhan ve Kıraç gibi isimler, bu çıtanın seviyesini anlamaya yetiyor.

Tasavvuf müziğinden rap'a, poptan sanata ve cazdan halk müziğine müziğin her dalının yer alacağı TRT Müzik'in yayın akışı dörde bölünüyor. Yüzde ellisi Türk halk ve sanat müziğine ayrılan kanalda geriye kalan yüzde ellilik dilim popüler ve diğer etnik müziklere ayrılmış. Sanat ve halk müziğine ayrılan dilimin büyük olmasının sırrını ise Bektaş'ın anlattığı bir olaydan öğreniyoruz. Daha önce TRT 4'te yayınlanan halk ve sanat müziği yayınları, frekansın çocuk kanalına devredilmesiyle kesilir. Bunun üzerine kurumu arayan hatta mektup yazan izleyiciler, kırgın olduklarını söyleyip ellerindeki tek eğlencenin de alındığından şikâyet ederler. Bunun üzerine harekete geçen yönetim TRT Müzik kanalını kurmaya karar verir...

Arşivdeki klipler ortaya çıkıyor

TRT denildiğinde akla ilk olarak eski siyah beyaz görüntülerin saklandığı arşivler gelir: Sezen Aksu, Ajda Pekkan gibi sanatçıların o 'toy' halleri... Yeni kanalın en önemli özelliklerinden biri de o tozlu arşiv görüntülerini izleyiciyle buluşturacak olması. Daha önce hiçbir yerde görülmeyen görüntüleri yayınlayacaklarını söyleyen Bektaş, "Pek çok sanatçının ilk klipleri var. Onlar bile kendilerini gördüklerinde şaşıracaklar. Sezen Aksu, Barış Manço, Semiha Yankı ve daha onlarca ismin ilk halleri ekrana gelecek. Bunların hepsi kurumun ilk kayıtları." diyor. Yıllardır tutulan bu arşivlere ulaşmak hiç de kolay olmamış. Bunun için oluşturulan özel ekip, şimdiye kadar çekilmiş tüm orijinal görüntüleri gün yüzüne çıkartmaya çalışıyor. Tabii bunlar nostalji kuşağında izleyicilerle buluşacak. Özel kliplerin yanında TRT'nin kendi sanatçılarına da klipler çekmeyi planladıklarını söyleyen Bektaş, klip yayını konusunda net konuşuyor: "Bizim kriterlerimize uymayan klipler için milyarları da verseler kesinlikle yayınlanmayacak." Yayınlanacak klipten ise ilk yayınlarında herhangi bir para talep edilmeyecek. Ancak klip sahibi yeniden yayınlanmasını isterse oturup görüşülecek. Kanalın açılışı için de oldukça iddialı konuşan Bektaş, geniş katılımlı bir açılış programı için yurtiçi ve yurtdışındaki bazı önem-li isimlerle görüşmelere başlamış.KAYNAK:   ZAMAN0
0
0
Yorum Yaz