Walt Disney şifresiz yayına başlayacak

2011-10-24 18:09:00

               


Walt Disney şirketi, 2007'de Türkiye'de Digitürk üzerinden şifreli faaliyete geçirdiği Disney Channel'ın ücretsiz yayımına geçiyor.

 

 

Şirket dünyada Arabalar, Oyuncak Hikâyesi, Taş Devri, Alice Harikalar Diyarında, Mickey Mouse gibi animasyonları; Karayip Korsanları, Müfettiş Gadget gibi filmleri, bu animasyon ve filmlerin oyun versiyonları ve Disneyland eğlence parkları ile tanınıyor. Disney Channel, 12 Ocak 2012'den itibaren Türksat uydusu üzerinden şifresiz yayın yapacak.

 

Şifresiz yayının tanıtımı amacıyla Türkiye'ye gelen Walt Disney Başkan Yardımcısı Giorgio Stock, gelecek yıldan itibaren kanalın 11 milyondan fazla haneye ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Nüfusun büyüklüğü ve hedef aldıkları çekirdek kitle açısından Türkiye'nin çok büyük bir pazar olduğunu belirten Stock, "Toplumun yüzde 20'si hedef kitlemiz arasında giriyor, bu da bir İstanbul kadar nüfus demek. Başbakan'ın 'üç çocuk yapın' çağrısı da en çok bizim işimize geliyor." dedi. Mevcut içeriği Türkiye'de olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan Walt Disney, dijital pazarda da yer almasını avantaj olarak görüyor.

 

Dünyanın çocuklara yönelik önde gelen TV kanalı olan Disney Channel'da Waverly Büyücüleri gibi popüler aksiyon dizileri, High School Musical serisi ile Lemonade Mouth gibi orijinal filmler ve Fineas ile Ferb gibi popüler animasyonlar yayımlanacak. Kanal yerel reklam destekli olarak uydudan şifresiz ve ücretsiz yayınlanacak ve aynı zamanda tüm kablo ve IPTV platformlarında da izlenebilecek. Disney Channel, bu girişim sonrasında dağıtımını geçtiğimiz 3 yıl içinde üç misli artırmış olarak Avrupa, Ortadoğu ve Afrika genelinde 100 milyondan fazla haneye ulaşacak. Disney Stüdyoları ve Pixar'dan gelen filmler de ekranda yer alacak. Walt Disney, Türkiye'de ayrıca başka iki önde gelen çocuk kanalı daha yayınlamayı sürdürüyor: Erkek çocuklarına odaklanan ve kızları da kapsayan Disney XD ile okulöncesi çocukların favorisi Disney Junior. Her iki kanal da ücretli Digitürk TV platformlarında yer almaya devam edecek. Yerelleşmeye verdikleri öneme vurgu yapan Giorgio Stock, pazarlama aktiviteleri içerisine simit ve nazar boncuğunun kanal logolarına benzer uyarlamalarını dahi değerlendirdiklerini söyledi. Şirket, tanıtım partisinde nazar boncuklu ya da simit şeklinde Mickey Mouse kulakları dağıtacak.

 

Türkiye'ye getirdikleri içeriklerin hepsini Türkçe yayımlayan şirket, Cem Yılmaz, Sertab Erener, Tarkan, Erol Günaydın, Yıldız Kenter, Gülben Ergen, Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ gibi ünlü isimlerle çalıştı. RTÜK'ün Türkiye'ye özel düzenlemeleri için ise Stock, "RTÜK'ün bakış açısıyla bizim kurallar arasında çok büyük fark olduğunu sanmıyorum." dedi.

 

 

KAYNAK:  ZAMAN

 

 

 

0
0
0
Yorum Yaz